Javno vprašanje predsedniku vlade Republike Slovenije

Tajništvo SŠK je kot odziv na članek novinarja Dejana Steinbucha v časopisu Žurnal na predsednika Republike Slovenije naslovilo odprto pismo. Spoštovani gospod predsednik vlade mag. Anton Rop!V časopisu Žurnal je novinar Dejan Steinbuch, 4. junija 2004, na 2. strani, v komentarju z naslovom Trojanska Alenka med drugim zapisal: Še slabše bo, če bodo ljudje izvedeli za tale škandal: premier Rop se je minuli četrtek, skupaj s celotno prvo klopjo v Novem mestu na Krkini proslavi krohotal primitivnim štosom Matjaža Javšnika, ki je oponašal papeža in se delal norca iz njegove parkinsonove bolezni. Že naslednji dan pa je v Vatikanu Janezu Pavlu poljubljal roke in ga spraševal po zdravju. V Vatikanu pa niso neumni. Žal ali na srečo?V Sloveniji smo že bili priče norčevanja iz cerkvenih osebnosti v navzočnosti visokih političnih predstavnikov. Zdelo se je, da je bila prva izkušnja dovolj in da se bo kultura slovenskih političnih predstavnikov ljudstva spremenila. Če je res, kar je zapisal novinar Steinbuch, potem to lahko samo obžalujemo. Javne osebe so posebej izpostavljene in si morajo dovoliti tudi zabavo na lasten račun – glede tega je vse lepo in prav. Norčevati se iz tujega državnika, katerega koli, ne samo papeža, pa presega vse meje dobrega okusa in seveda pove veliko o tistih, ki so bili protagonisti takšnega dejanja in onih, ki so se ob tem zabavali.Na nekorekten odnos do katoliške Cerkve in njenih predstavnikov je opozorila že Komisija Pravičnost in mir pri SŠK, vendar so predstavniki države in drugih institucij menili, da je mnenje katoliške Cerkve neutemeljeno in pretirano. Če se je to, o čemer piše novinar, res dogajalo, se zaskrbljenost Komisije Pravičnost in mir glede nestrpnosti katoliške Cerkve na Slovenskem v družbi samo potrjuje. Gospod predsednik vlade, upamo, da imate boljšo razlago tega dogodka, kot je opisana v omenjenem komentarju. Zato vas prosimo, da pojasnite, kaj se je v resnici zgodilo ali pa se javno opravičite, ker ste kot predsednik Vlade Republike Slovenije prisostvovali sramotenju človeka, ki mu celoten svet izkazuje spoštovanje. Norčevanje iz bolezni in starosti je nečloveško, nekulturno in primitivno, še posebej, ko gre za človeka, ki je velika moralna avtoriteta v svetu in je glede tega popolnoma nemočen. Kot odgovorni za stike z javnostjo katoliške Cerkve na Slovenskem obžalujemo, da moramo na ta način razčiščevati problem, ki ima in bo imel diplomatske posledice za Republiko Slovenijo. V upanju, da boste pred slovensko javnostjo storili vse, da se Vam in vladi Republike Slovenije ter stranki, ki jo vodite, povrne ugled, vas lepo pozdravljamo.dr. Andrej Saje, generalni tajnik in tiskovni predstavnik SŠK dr. Drago K. Ocvirk, mag. Božo Rustja in dr. Ivan J. Štuhec, člani tajništva________________________________Poslano apostolskemu nunciju v RS, slovenskim škofom in medijem. Lokacija: